Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

06-01-15-11-21-19-magazin-zoo-liberec-66_kveten-2015jpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
ImgLoskuták niaský znovu objeven i zásluhou ZOO Liberec
19. července 2015 se vědeckému týmu ZOO Liberec a ISCP (Indonesian Species Conservation Program) podařilo na ostrově Nias poblíž Sumatry nalézt a vyfotografovat...
Více...
ImgZOO Liberec vyhlašuje opět sběr bicyklů pro Afriku
ZOO Liberec ve spolupráci s dobrovolníky pořádá další vlnu sběrné akce v rámci projektu Kola pro Afriku. Cílem projektu je shromáždit starší i novější...
Více...
Všechny novinky

Sociální sítě

06-06-13-03-24-33-fbjpg.jpg06-06-13-03-25-11-you-tubejpg.jpgpicasjpg.jpg

Ošetřovatelem v zoo
Zážitkový vzdělávací program (dále ZVP) Ošetřovatelem v zoo nabízí ZOO Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 18ti let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.

Chceme nabídnout ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady a ruku v ruce s tím vyvrátit některé mýty, které jsou s prací chovatelů a chovem exotických zvířat často spojovány.

Co musíte udělat, abyste mohli i Vy program absolvovat?

1. Vyberte si úsek, kde chcete zážitek uskutečnit:

 • úsek kopytníků (pižmoň grónský, takin čínský, antilopa koňská, nyala nížinná, velbloud dvouhrbý, osel somálský, zebra Chapmanova, buvolec běločelý, pony shetlandský, vikuňa, kozorožec dagestánský, koza šrouborohá, muntžak malý)
 • úsek žiraf a slonů (žirafa Rothschildova, slon indický, zebra bezhřívá, nosál červený, mini appaloosa, lama alpaka, sambar skvrnitý, nahur modrý, urial bucharský)
 • úsek šelem (bílý tygr, lev, levhart čínský i sněžný, rys karpatský, panda červená, vlk hřivnatý, lachtan hřivnatý, surikata, ženetka skvrnitá, želvy, plazi)
 • úsek opů (šimpanz, makak lví, gibon bělolící, kočkodan zelený, tamarín pinčí, pavián pláštíkový, kosman zakrslý, orangutan sumaterský, dikobraz srstnatonosý)
 • úsek pavilón tropů (cizokrajní ptáci, krokodýl čelnatý, ještěři, tučňák Humboldtův, kontaktní zoo)
 • úsek draví ptáci (orel skalní, orel mořský, orel křiklavý, káně šakalí, orlosup bradatý, sup mrchožravý, orel nejmenší, výr velký západosibiřský, puštík bradatý, sovice sněžní a další).

 

2. Stanovte si datum (pouze všední dny) a kontaktujte odd. marketingu ZOO Liberec. Zde Vám datum potvrdíme, nebo společně určíme jiné.

 

3. Přijďte ve smluvený den v 7.00 hodin do ZOO Liberec. Zde nejprve podepíšete smlouvu o ZVP (nutný občanský průkaz), zaplatíte smluvní poplatek Kč  5.000,- (dílem pokryje náklady s pojištěním, administrativou a provozem a dílem půjde na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat) a po převlečení do pracovního oděvu projdete důkladným školením bezpečnosti práce. Pak už vyrazíte přímo do terénu.

 

4. ZVP se v ZOO Liberec koná vždy v době od 7.00 do 15.00 hodin (doba obsahuje nezbytnou administrativu, polední pauzu s obědem). Po celou dobu výkonu ZVP je klient pod dozorem proškoleného chovatele a plní jeho pokyny.

 

5. V době mezi 15.00 a 15.10 hodin se spolu s chovatelem a pracovníkem odd. nastává konec programu vč. rozloučení a klient obdrží dárkový balíček s upomínkovými předměty. Následně klient může strávit zbytek otevírací doby prohlídkou zoo (volitelný program). Váš ZVP je u konce.

 

Co garantuje ZOO Liberec?

 • pojištění života a zdraví klienta a pojištění odpovědnosti za případnou škodu jím způsobenou
 • odborné proškolení BOZP
 • služební tričko (klientovi zůstává)
 • pracovní rukavice (klient vrací po skončení ZVP)
 • absolventský list

 

Co si zajišťuje sám klient?

 • kvalitní obuv (tzv. traktorky či jiná kožená obuv) - k šelmám (lachtanům)  nutné holínky!
 • odpovídající ošacení
 • klient musí rovněž zvážit, zda jeho zdravotní stav a fyzické dispozice dovolují absolvovat náročný program založený převážně na manuální práci. Pokud si klient zvolí úsek opů, musí být vzhledem ke snadnému přenosu lidských chorob na lidoopy bezpodmínečně zcela zdráv (akutní onemocnění typu nachlazení, chřipky, průjmy apod.), jinak nebude na úsek vpuštěn!

 

Poukaz na program (například jako dárek) s 12měsíční platností si můžete objednat v našem elektronickém obchodě ZDEext

 

Reference účastníků programu:

Dne 7.6.2010 jsem absolvovala program Ošetřovatelem v ZOO. Den patřil mezi skvělé zážitky, výborná organizace mi umožnila nahlédnout do pracovního dne ošetřovatele celého pavilonu šelem. Děkuji tímto všem, kteří se celý den věnovali mně a hlavně svým svěřencům, v přímém přenosu jsem tak mohla obdivovat (a závidět) zápal a lásku ke své práci, jejíž výsledkem jsou opečovávaná zvířata a vzkvétající ZOO Liberec. Děkuji za výborný nápad, mně splnil sen dostat se tak blízko ke zvířatům a zároveň přispět alespoň takto na péči o ně. Radka Pelantová

Dne 26.8.2010 ráno, mne přivezl můj přítel do Liberecké ZOO, kde mne v hluboké nevědomosti a zvědavosti, odevzdal do rukou příjemných, mladých lidí na ředitelství této zahrady. Lapala jsem po dechu, co se bude dít? Navíc hned po vstupu do kanceláře se dotázal pan proti dveřím:...tak to je ta oběť? Cítila jsem, jak mi tepe srdce, ale ve chvilce napětí vystřídala velká radost a slzičky štěstí......."Budete na úseku slonů a žiraf", povídá pan Langr! Po té vše na sebe navazovalo jak na drátkách, nikde jsem nejen nečekala, či se by setkala s pohrdáním, ale za chvilku se po profesionálním přístupu všech, co se o mne postarali, ocitla opravdu v bezprostřední blízkosti těchto překrásných a fascinujících zvířat. Bylo mi umožněno prožít jeden z nejhezčích dní v mém životě! Bylo to úžasné, dech se tající a uvolňující zároveň, poučné, usměvné, naplňující a tak..........myslím že přirozeně krásné, je to pravé slovo! Lidé, ktěří nepůsobili jako zaměstnanci, ale jako příjemná rodina, se postarali o mne a o přítele naprosto skvěle a patří jim za to obrovský dík a poklona!!! Děkujeme moc a snad někdy naviděnou. Kateřina a Jan z Chebu

Dobrý den, tento týden v úterý (29. 3. 2011 - pozn. zoo) jsem ve Vaši zoologické zahradě absolvovala zážitkový program. Vybrala jsem si slony a žirafy a touto cestou bych Vám chtěl opravdu moc poděkovat, za zprostředkování takového zážitku. Prožila jsem u Vás nezapomenutelné chvíle a především si splnila sen. Ráda bych Vás také požádala o vyřízení těch nejvřelejších pozdravů a velkého díku všem milým lidem ze slonince, kteří se mi věnovali, odpovídali na mé neustálé otázky (někdy i hloupé :-) ) a zpříjemnili mi tak pobyt v zoo. Samozřejmě můj dík patří také Rání a Gaurí, které jsou opravdu neuvěřitelně krásná a úžasná stvoření.

Chtěla bych poděkovat také za spoustu dárečků, které jsem od Vás dostala. Velmi mile mě překvapily fotografie, ale hlavně videa, která mi pan fotograf udělal (děkuji i jemu :-) ). Moje nadšení ze zážitkového programu přesvědčilo kolegyni a sama tento dárek pořídí dceři. Ještě jednou mockrát děkuji a ráda se do Vaší zoologické zahrady budu vracet i jako návštěvník. Přeji Vám všem do Liberce krásný den, mnoho úspěchů, narozených zvířátek a všeho, co taková zoologická zahrada potřebuje. S pozdravem Machová Kristýna

Dne 23. 5. 2011 jsem prožila nejúžasnější den ve svém životě. Na jeden den jsem se stala ošetřovatelkou slonů a žiraf. Měla jsem vždy sen dotknout se žirafy nebo slona a to se mi tady splnilo hned několikrát. Možnost koupat úžasně trpělivou Rání /slon/, která mě i svezla a dokonce pohoupala na chobotu, bylo nad mé očekávání. No a když si mě jemně a něžně očichala žirafa a nechala se pohladit, to už byl zážitek, který mi vehnal slzy do očí. Velký dík také zaslouží Aleš Doležal, který se o mě po celý den staral a trpělivě odpovídal na dotazy mé i mého manžela, který vše dokumentoval. Díky němu jsem překonala první nervozitu a mohla si v klidu užít tento den. Ještě jednou dík všem a musím říct, že už mám slíbeno, že když ne příští rok, tak ten další si to určitě zopakuji. Je to zážitek, který všem mohu jen doporučit. Teď, když je mi ouvej, tak se podívám na plochu počítače, kde mám fotku, jak hladím žirafu a hned mám lepší den;-)))

Děkuji a určitě se ještě někdy uvidíme Monika Trnková, Jihlava

Bylo to naprosto úžasné a nemělo to chybu. Všichni, kdo se o mě starali byli moc milí a ochotní a ani chvíli jsem neměla pocit, že jsem něco navíc nebo dokonce na obtíž. Zvířata mám moc ráda a splnilo, ba dokonce to předčilo mé očekávání. Byl to krásně prožitý den a vzpomínka na celý život. Vydrbat slona a pak se na něm svézt je vážně něco úžasného. Za všechno Vám i ZOO dík.
Libuše Oblištilová

Dobrý den, vše naprosto skvělé, bez sebemenších připomínek.
Děkuji za zprostředkování skvělého zážitku.
S pozdravem Veronika Tauchmanová

Ráda bych poděkovala za krásně strávený pátek (6. 4. 2012), ochotu pracovníků, se kterými jsem se setkala a hlavně za nezapomenutelný zážitek při setkání hlavně se slonicí a žirafami. Již nejeden známý mi to závidí :-))
Děkuji také panu ošetřovateli, který se mi věnoval a díky za informace, které jsem získala. Ovšem také na spoustu dotazů jsem se zapomněla zeptat...Zuzana Slabá, Praha

 

 

Video z dílny Otash-uz studia, natočeno 29. 9. 2010 pro naši klientku Janine Alexander.

 

   [ Zpět ]

Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

09-18-14-03-13-25-mapa-webpng.png

Najdi nás na Facebooku!