Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

06-01-15-11-21-19-magazin-zoo-liberec-66_kveten-2015jpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
Úvod Naše zoo ve světě Reintrodukce vzácných ptáků
Reintrodukce vzácných ptáků

ZOO Liberec je zapojena do do dvou reintrodukčních programů - s orlosupem bradatým a orlem mořským, v jejichž rámci vypouští pravidelně odchovaná mláďata zpět do volné přírody. Tímto způsobem se pořadilo reintrodukovat už více než patnáct dravců. V roce 2010 zoo vypustila do volné přírody na Bali i dvě majny Rothschildovy (Leucopsar rothschildi).

images/stories/quebrantahuesos-027jpg.jpgDo projektu reintrodukce orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus) se ZOO Liberec aktivně zapojila v roce 1986 se svým chovným párem Pištou a Boženou. První liberecké mládě bylo ve francouzských Alpách v oblasti Mercantour vypuštěno už v roce 2001 a brzy jej následovala i další mláďata, takže počet reintrodukovaných orlosupů brzy završil desítku. V roce 2006 jsme první mládě - samce Tona - vypustili i ve španělské Andalusii v Národním parku Cazorla. V květnu 2009 jej pak na stejném místě doplnila samice Fátima. V roce 2010 jsme do oblasti Argentera v italských Alpách vypustili další samici - Elenu.


images/stories/01-26-10-09-06-08-zoo-286jpg.jpgDo projektu reintrodukce, tedy navrácení do volné přírody, orla mořského (Haliaeetus albicilla) se ZOO Liberec aktivně zapojila v roce 1999 se svým chovným párem Icikem a Babetou. První liberecké mládě bylo do volné přírody v Izraeli vypuštěno v roce 2001, další dvě následovala o čtyři roky později. Mláďata orlosupů i orlů jsou reintrodukována ještě jako velmi mladá, obvykle ve věku čtyř až pěti měsíců, kdy ještě neumějí létat. Postupem času se sama rozlétají a naučí se shánět potravu. Během několika týdnů jsou už na lidech naprosto nezávislá.

 

Fátima - doslova hororový příběh

Fátima (narozena 20. 2. 2009) byla na umělé hnízdo ve skalním masívu ve výšce asi 1500 m. n. m. vysazena 22. května 2009.

Z cestovního deníčku zoologa Ing. Jana Hanela:

Z postelí jsme museli už v 6 hodin ráno. Čeká nás dlouhý pochod k umělému hnízdu, kam usadíme naši Fátimu, a zdejší vedro je už brzy dopoledne úmorné. Šlapeme asi půldruhého kilometru a pořád směrem dolů, což je ale ve skalnatém terénu mnohem horší než cesta vzhůru...Je deset hodin, jsme konečně na místě. Unavený a propocený věčným klopýtáním po ostrých balvanech si pořádně vychutnávám ten nádherný rozhled na krajinu, která ode dneška bude Fátiminým novým domovem. I náš pětikilový dravec toho má ostatně dost a krčí se v přenosném boxu...Podle lidí z organizace Fundación Gypaetus to přitom budeme my dva, já a kolega Honza Rejlek, kteří Fátimu usadí přímo na hnízdo. Je to opravdu silný zážitek, zároveň si ale uvědomuji, že teď už si bude Fátima dělat co chce, že tu bude sama za sebe a veškerá zodpovědnost bude jen a jen na ní..." (Ing. Jan Hanel, zoolog, ZOO Liberec)

Několik dní poté zde ale byla Fátima napadena divokým psem nebo liškou a zle zraněna na levém křídle. Místní veterináři dravce okamžitě přesunuli do záchranné stanice Guadalentín, rány ošetřili a nasadili antibiotika. Vyhlídky na uzdravení sice byly dobré, nebylo ale jisté, zda Fátima bude moci létat. Za pár týdnů ale začaly přicházet do Liberce příznivější zprávy:

 

Zpráva Fundación Gypaetus pro ZOO Liberec, 19/06/09

„Fátima je konečně zcela v pořádku. Po konzultacích s veterináři to vypadá, že by mohla být opět vypuštěna. Uvidíme..." (Sergio Couto González, Fundación Gypaetus)

a konečně na začátku července

Zpráva Fundación Gypaetus pro ZOO Liberec, 09/07/09

„Fátima, zraněná před časem liškou, 6. července poprvé letěla a vše včetně práce s křídly bylo perfektní. Při plachtění se druží spolu s orlosupy Catou a Micou..." (José Eugenio Gutiérrez Ureña, Fundación Gypaetus)

Fátima tak dostala druhou šanci, bohužel ne na dlouho. Na jaře 2010 nás pracovníci Fundación Gypaetus informovali, že Fátimu nalezli v horách bez známek života. Už předtím ji ztratili z dosahu satelitních přijímačů, dlouho ale předpokládali jen poruchu techniky. Co bylo příčinou úhynu, dosud nevíme.

 

 

Vypouštění Eleny v italských Alpách, květen 2010

(původní reportáž Jana Kubánka, ZOO Liberec, člena reintrodukčního týmu)

ZOO Liberec přispěla světové divoké fauně dalším vzácným jedincem. V rámci projektu reintrodukce orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus) bylo i letos vypuštěno do volné přírody mládě tohoto unikátního dravce odchované v ZOO Liberec. Jedná se již o dvanáctého jedince od roku 2001.

Samice orlosupa se vylíhla 17. února 2010 v naprosto přirozených podmínkách. Po několika dnech, kdy bylo jasné, že mládě je zdravé a silné, bylo nabídnuto evropskému koordinátorovi k reintrodukci. Ten také rozhodl, že liberecký orlosup poputuje do alpských masivů na italsko-francouzském pomezí. Alpský region Piemonte se nachází severně od Monaka a navazuje na francouzský národní park Mercantour, kam již bylo v minulosti vysazeno devět libereckých orlosupů.
Již po třech měsících od narození nastal den transportu. 21. května je samice Elena (jméno jí bylo vybráno až v Itálii) naložena do přepravní bedny a autem se vydává na dvoudenní cestu do nového domova. Pták v tomto věku již měří na výšku cca 70 cm, rozpětí křídel činí kolem 2 metrů, ale ještě neumí létat. Tuto schopnost získá až v horách během několika týdnů. Prvním cílem 1450 km dlouhé cesty je rakouská obec Haringsee poblíž Vídně. Zde se nachází středisko Gypaetus, sídlo evropského koordinátora reintrodukcí dravců. Vedoucí stanice Hans Frey dohlíží nad okroužkováním nohy a také nad odbarvením několika letek na spodní části křídla. Ty budou sloužit jako unikátní identifikační znak při sledování orlosupa ze země pomocí dalekohledů.

Následující ráno vyrážíme směr Graz - Milano - Torino a dále do města Cuneo, kde nás čekají pracovníci národního parku Alpi Marittime. K našemu orlosupovi přibyla v Haringsee ještě samice Spelugue. Bude vysazena spolu s Elenou na jedno hnízdo. Zastavujeme každé dvě hodiny, aby si Elena a Spelugue v bednách užily aspoň malou chvíli klidu. I přes velké vedro, které v Itálii vládne, ptáci zvládají cestu dobře. Žízní netrpí. Vodu začnou přijímat až ve věku několika měsíců, kdy se naučí létat a najdou její zdroj. Do této chvíle jim stačí jen tekutina vázaná v potravě. Kolem deváté hodiny večer jsme po tisícovce kilometrů na místě. Před námi se tyčí hradba alpského masivu se zasněženými vrcholky dosahujícími až hranice kolem 3.300 metrů nad mořem. Elena tráví noc v přepravní bedně - poslední noc v zajetí.

Po osmé hodině ráno se vydáváme s italským doprovodem na místo vysazení poblíž vesnice Entracque. Bedny s dravci jsou přeloženy na landrovery, které po chvíli šplhají po kamenité a úzké cestě dále do nitra hor. Po 15 minutách jsme v cíli. Italský strážce parku Lucca nám ukazuje místo na hřbetu hory, kde leží připravené hnízdo. Čeká nás výstup o cca 300 výškových metrů po skalnatém úbočí hory Punta Ciamberline /2792 m. n. m./. Nyní nastává chvíle, kdy předáváme orlosupy z českých do italských rukou. Přítomen je i zástupce Monackého knížectví, protože Albert II. podporuje reintrodukce svou nadací. Chvíli poté se asi patnáctičlenná skupina složená z pracovníků italských a francouzských parků a fotografů vydává na výstup k hnízdu. Ptáci se pohupují na zádech nosičů v lepenkových bednách. Po prudkém výstupu směrem kolmo k vrcholu dosahujeme místa, kde je ve skalní puklině připraveno hnízdo. Výhled je odsud dechberoucí a člověk by ptákům záviděl. Spelugue je uložena na hnízdo, kde spořádaně leží a mžourá očima. Elena, která je mohutnější a od narození poměrně energická, stojí ve skalním výklenku a prozkoumává nové obydlí. Celá skupina lidí místo opouští a dravce necháváme nadále jejich osudu, který už bude řídit jen příroda."

 

Fotoreportáž z výpravy najdete v našich fotoalbech na Google Picasa, stačí kliknout na následující button:

picasa


Filmový snímek (2 díly) z vypouštění orlosupa je pak ke zhlédnutí na našem kanále na You Tube. Stačí kliknout na následující button:

02-04-10-02-17-35-youtubejpg.jpg


 

 

 

 

 

 

  [ Zpět ]

Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

09-18-14-03-13-25-mapa-webpng.png

Najdi nás na Facebooku!