Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

06-01-15-11-21-19-magazin-zoo-liberec-66_kveten-2015jpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
Úvod Naše zoo ve světě
Naše ZOO ve světě
Loskuták niaský znovu objeven i zásluhou ZOO Liberec

19. července 2015 se vědeckému týmu ZOO Liberec a ISCP (Indonesian Species Conservation Program) podařilo na ostrově Nias poblíž Sumatry nalézt a vyfotografovat dva divoké jedince ptáka loskutáka niaského, který byl již několik let považován ve volné přírodě za vyhynulého.
Po tomto neočekávaném nálezu budou následovat okamžitá ochranářská opatření, která začnou již koncem příštího týdne. Vědeckému týmu se podařilo zkontaktovat tamní lovce ptáků a nabídnout jim alternativní zdroj příjmů v podobě spolupráce na ochraně biodiverzity ostrova. Následujícím krokem bude podrobné prozkoumání oblasti a odhad velikosti zbývající populace loskutáků. Tento druh by bez zásahu ochranářů neměl šanci na přežití.
Projekt by se nemohl uskutečnit bez finanční a materiální podpory ZOO Liberec, ZOO Heidelberg, Cologne ZOO a TASA (Threatened Asian Songbirds Aliance).
Tereza Švejcarová, terénní vědecký pracovník Zoo Liberec
Tomáš Ouhel, spoluzakladatel ISCP
 
Monitoring oslů somálských v Eritrei

images/stories/20070608150115jpg.jpgNa monitoringu výskytu osla somálského ve východoafrické Eritrei spolupracuje ZOO Liberec od roku 2006 společně se švýcarskou zoologickou zahradou v Basileji. Aktivní záchraně divokých oslů a jejich případné reintrodukci ale zatím brání špatné civilizační podmínky v oblasti tzv. afrického rohu.

Celý článek...
 
Pomozme budoucnosti

images/stories/20070716154252jpg.jpgNa dlouhodobém humanitárním projektu na podporu sirotků a dětí ulice v africké Burkině Faso liberecká ZOO spolu se spřáteleným o. s. Faunus participuje od roku 2005. Hlavní náplní je sběr finančních a materiálních prostředků, které prostřednictvím německého sdružení Sahel putují přímo do zařízení A.M.P.O., založeného v hlavním městě Ouagadougou v 90. letech paní Katrin Rohde.

Celý článek...
 
Šimpanzi ostrova Rubondo

images/stories/01-12-10-02-48-35-rubondojpg.jpgV roce 2007 se ZOO Liberec rozhodla aktivně participovat na jednom z prvních primatologických projektů podpořených Českou republikou. Projekt, na jehož realizaci se ZOO Liberec spolupodílí, je zaměřen na výzkum potravní ekologie a parazitů šimpanzů (Pan troglodytes) na ostrově Rubondo v Tanzánii. Tento projekt je podpořen Grantovou agenturou Akademie věd ČR.

Celý článek...
 
Ochrana ekosystémů na Filipínách (Talarak a Panay)

images/stories/pozorovani-rodiny-ohrozenych-zoborozcu-ryhozobych-v-korunach-pralesajpg.JPGZOO Liberec se v roce 2009 zapojila do konzervačně edukačního projektu na filipínských ostrovech Panay a Negros (Záchranné centrum pro ohrožené živočichy Talarak), kde od roku 2004 působí terénní zoolog Pavel Hospodářský. Cílem projektu je snaha o záchranu poškozeného ekosystému, tedy rozmnožování takřka vyhynulých endemitů a jejich reintrodukce zpět do volné přírody, provoz záchranné stanice a zprostředkovaně také omezování místního černého trhu s exotickým ptactvem.

Celý článek...
 
Reintrodukce vzácných ptáků

images/stories/f-orlosup-1jpg.jpgZOO Liberec je zapojena do do dvou reintrodukčních programů dravců - s orlosupem bradatým a orlem mořským, v jejichž rámci pravidelně vypouští odchovaná mláďata zpět do volné přírody. Tímto způsobem se podařilo reintrodukovat už více než patnáct dravců. V roce 2010 zoo vypustila do volné přírody na Bali i dvě majny Rothschildovy.

Celý článek...
 
Podpořte strážce pralesa!

images/stories/06-22-10-04-48-48-mobily-2oprjpg.jpgNa projektu Podpořte strážce pralesa! spolupracuje ZOO Liberec s dalšími 12 českými zoo od června 2010. Náplní projektu je průběžný sběr starých mobilních telefonů; výtěžek z jejich výkupu a recyklace pak prostřednictvím speciálního konta zřízeného pražskou zoo (nositel projektu) poputuje ve prospěch biosférické rezervace Dja v africkém Kamerunu.

Celý článek...
 
Projekt KambaTiBaAka

KambaTiBaAka (což v místním jazyku Sango znamená „náhrdelník BaAka") je iniciativa, jejímž cílem je získání finančních prostředků, které poslouží ke zlepšení lékařské péče pro příslušníky etnické skupiny BaAka žijící v chráněných oblastech DzangaSangha ve Středoafrické republice.

Celý článek...
 
Snow Leopard Trust - projekt na záchranu irbisů

Na projektu na záchranu sněžných levhartů - irbisů (Uncia uncia) participuje ZOO Liberec jako jediná zoo v Česku (www.snowleopard.org/partners/zoosext) už od roku 2009.
Celý článek...
 
Poksai - ochrana fauny severní Sumatry

Na projektu ochrany fauny severní Sumatry v Indonésii ZOO Liberec spolupracuje od roku 2010. Název projektu je odvozen od místního jména ohroženého pěvce sojkovce dvoubarvého (Garrulax bicolor) - poksai, anglicky nazývaného Black and white sumatran laughingthrush.
Celý článek...
 


Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

09-18-14-03-13-25-mapa-webpng.png

Najdi nás na Facebooku!