Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

06-01-15-11-21-19-magazin-zoo-liberec-66_kveten-2015jpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
Úvod Průvodce po ZOO Liberec Jednotlivé expozice a pavilony
Jednotlivé expozice a pavilony

Pavilon žiraf
Chov žiraf Rothschildových byl v liberecké ZOO zahájen 15.října roku 1985. V relativně krátké době byla sestavena čtyřčlenná skupina mladých zvířat. Pro nový perspektivní chov byl postaven moderní pavilon, a to brzy přineslo první výsledky. Již 30. srpna 1987 se zde narodilo první mládě, sameček.

Chovný pavilon je pozoruhodný svým uspořádáním. Návštěvníci mají ojedinělou příležitost pohlédnout zvědavým zvířatům přímo do očí, ale také zvířata mohou zvědavě pozorovat návštěvníky. Vnitřek pavilonu je uspořádán tak, že návštěvník může pozorovat např. porod mláděte (přijde-li v pravou chvíli) aniž by rušil matku.
Od roku 2006 pavilon obývají i zebry bezhřívé (Equus quagga borensis).

Pavilon slonů
Pavilon určený pro chov slonů je nejstarším objektem v ZOO Liberec. Byl postaven roku 1972 a zpočátku v něm bydlel i indický druh nosorožce a pár afrických nosorožců tuponosých. Během let došlo k rekonstrukcím vnitřních prostor i venkovního výběhu. Slonům je tak umožněn dostatečně volný pohyb.

Kromě slonice indické (Elephas maximus) Rání obývají pavilon střídavě i další zvířata. V minulosti a současnosti to byli/ jsou např. pekari páskovaní (Pecari tajacu), želvy nádherné (Trachemys scripta elegans), nosálové červení (Nasua nasua) či tapíři jihoameričtí (Tapirus terrestris).

Soví stezka a přilehlé voliéry
Stavba Soví stezky byla zahájena 20.listopadu 2003, pro návštěvníky byla otevřena 15.července 2004. Součástí stavby bylo i dokončení návštěvnických komunikací se zpevněným povrchem. Po úpravě se zkvalitnily podmínky pro chovaná zvířata i terén pro handicapované návštěvníky a maminky s kočárky. Podél komunikace jsou vybudovány samostatné voliéry pro dravé ptáky, velké a malé sovy a bažantnice.

Pavilon plameňáků
V prosinci 2003 byl otevřen nový pavilon plameňáků včetně venkovních výběhů. Zimoviště je jednopodlažní stavbou o půdorysu dvanáctiúhelníku, zastřešenou prosklenou kopulí. Zastřešení je provedeno z čirého dvojskla, a tak umožňuje návštěvníkům pohled dovnitř zimoviště. Návštěvníci tak mohou vidět plameňáky po celý rok. Uvnitř jsou suché, elektricky vytápěné podlahové plochy. Vše je doplněné vodním brouzdalištěm ve tvaru mezikruží. Zimoviště bezprostředně navazuje na venkovní výběh s vodním příkopem.

Plameňáky chová liberecká ZOO od roku 1961, kdy sem byli dovezeni plameňáci chilští. V roce 1970 se začalo s dalším druhem, a to plameňákem kubánským a o rok později přibyli plameňáci růžoví. V současné době chová ZOO Liberec 2 druhy: plameňáky růžové (Phoenicopterus ruber roseus) a kubánské (Phoenicopterus ruber ruber) v celkovém počtu kolem 30 kusů.

Pavilon opic
Staré prostory se pro chov opic staly časem zcela nevyhovující. Proto byl roku 1995 postaven pavilon nový. Vnitřní prostory pavilonu jsou prosklené, takže návštěvník může zvířata spatřit i v zimě a za špatného počasí, kdy opice tráví den v ubikacích. Pavilon je domovem chovné skupiny šimpanzů v České republice a dalších primátů, jako jsou makakové, giboni, tamaríni, kočkodanové atd.

Tropický pavilon
Pavilon exotického ptactva se začal stavět v červnu 1998, o dva roky později byl pavilon slavnostně otevřen. Pavilon tropů se stal domovem mnoha typických zástupců obyvatel tropických pralesů Afriky, Střední a Jižní Ameriky, Indomalajsie a Austrálie. Exotičtí ptáci a také ostatní jeho obyvatelé zde mají větší životní prostor a komplexní vjem tropů, jejich domovského prostředí. Vnitřní prostory zaplňuje původní pralesní vegetace.

Pavilon šelem
Již v letech 1939 - 40 byli v ZOO Liberec vystavováni berberští lvi a ostatní šelmy. V roce 1975 byly prostory pro šelmy zcela zrekonstruovány. Roku 1994 byl Pavilon šelem rozšířen o zařízení pro chov páru bílých tygrů. O pět let později započala rekonstrukce venkovních výběhů, po ní následovala rekonstrukce kompletní. Slavnostní otevření opraveného pavilonu proběhlo 26. června 2001.

Expozice tučňáků
Tučňáci Humboldtovi patří k návštěvnicky oblíbeným a zároveň na chov náročným druhům zvířat. V zoologické zahradě Liberec byla expozice tučňáků otevřena roku 1982 a nabízí návštěvníkům blízký pohled na zvířata ve vodě i na souši. Nízké sklo umožňuje detailně sledovat zvídavá zvířata při jejich vodních hrátkách. V ZOO Liberec se v posledních letech podařilo odchovat velice cenná mláďata.

Tučňáci jsou choulostiví, náchylní hlavně k plísňovým chorobám a jejich chov v zoologických zahradách je velmi náročný.

Expozice dravých ptáků
Chovatelská zařízení pro různé druhy ptáků měla v historii ZOO Liberec různé podoby. Specializací zahrady se postupem let staly druhy v přírodě ohrožené. V roce 1983 se liberecká ZOO výstavbou chovných voliér zapojila do mezinárodního programu "Chovu dravých ptáků". Postavené voliéry představovaly v té době nejmodernější chovné zařízení v Evropě. O tom svědčí i úspěšné každoroční odchovy orlosupa bradatého, orla bělohlavého a dalších.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  [ Zpět ]

Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

09-18-14-03-13-25-mapa-webpng.png

Najdi nás na Facebooku!